Rendhagyó irodalomóra a Centrál kávéházban
Lelkes kis irodalmi csapatunk a New York Kávéház után a magyar irodalomban nem kevésbé jelentős szerepet betöltő Centrál Kávéházat látogatta meg szeptember 30-án, kedden.
Miért pont kedden? Mert a Centrálban keddenként tartotta összejöveteleit, szerkesztői fogadóóráit az 1908-ban indult Nyugat folyóirat, amelyet mindig lázas érdeklődés kísért – nem csupán a bennfentes irodalmárok részéről, a hatalmas ablakokon be- bekukkantottak fiatal hölgyek is, hogy láthassák egy pillanatra a korszak celebeit: Ady Endrét, Babits Mihályt, Kosztolányi Dezsőt és Karinthy Frigyest.
Mindezt Meskó Zsolt író, rendező árulta el számunkra a Centrál Irodalmi Zsúron, amelyen mi is részt vettünk. A másfél órás szórakoztató, könnyed, interaktív előadáson azt is megtudhattuk továbbá, hogy a főpincérek frakkban jártak (de szigorúan fekete mellényben, hogy ne lehessen összekeverni őket a fehér mellényt viselő arisztokratákkal), hogy a tisztelt vendégek nem csupán a feketekávé miatt látogatták a kávéházakat, hanem a társaság, a helyben olvasható több száz újság, kiadvány miatt is.
A színes előadást egy kis játék zárta, mindannyiunknak egy-egy rövid kis verset kellett költenünk, mégpedig Kosztolányi Dezső híres tíz legszebb magyar szavának (láng, kard, gyöngy, csók, anya, ősz, szűz, vér, szív, sír) felhasználásával. A végén „diplomával” jutalmazták lírikusi erőfeszítéseinket, amellyel a Centrál Költők Társasága teljes jogú tagjaivá váltunk…
Íme, néhány alkotás:
Vérben ázó csillagok,
fáradt szívem didereg.
Fölém hajol a holnap,
suttogja: „ember, szeress!”
(Juhász Lia, 10.A)
Ülök itt a kávéházban egy őszi éjjel.
Sírnak a falevelek,
míg anya otthon éber.
De a madarak még elevenek.
(Major Mandula, 10.A)
Ülök itt a kávéházban a szív leszakad,
titokzatos kávéaroma akad.
Szertefoszlott égi jelek,
ma lángoló lélekkel kávézóba megyek.
(Joódy Míra, 10.A)
Hol tobzódnak az ősz macsók,
fizetőeszköz lett a csók.
Sírt a sok-sok szűz ledér,
ajkukon gyöngy csillant: a vér.
(Miklós Gábor)
Vért izzadok és dőlök
a kardomba sírva.
Múzsa csókja hol marad?
Le vagyok taglózva…
(Schneider Beáta)
Ősszel a fák lombja lángol,
vörösbe öltözött már,
Édesanyám szíve táncol,
szerelmére csók-tenger vár.
Kardok hasítják szívét,
kedvesét vér lepi el,
gyöngyözve sír szerelméért,
kiért küzdeni kell.
(Marton Dóra 11.B)
Galéria
Lánczos Kornél Gimnázium
Telefon: (22) 503-540 & (22) 329-105
E-mail: titkarsag@lkg.hu
Titkárság: H-CS 8:00-16:00, P 8:00-14:00